top of page

Koalisyondan anladığım…


Koalisyonun bilinen tanımı; çeşitli güçlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan birlik’tir. Koalisyon hükümeti de, birden fazla siyasi parti ya da gruba bağlı üyelerden oluşan karma hükümettir.

Sürekli konuşulan şey, koalisyon hükümetlerinin uzun yaşayamadığı ve başarılı olamadığı bilgisidir. En azından benim etrafımda bunlar konuşuluyor. Bense bu yorumları anlayamıyorum. Benim koalisyondan anladığım şeyi aşağıda kelimelerim yettiğince anlatacağım. Yanlış biliyorsam vay bana…

Bir aile düşünelim. Anne, baba, kız çocuk ve erkek çocuktan oluşmuş, olsun. Çocukların yaşları 20-25 arası olsun, yani yetişkin oldukları tartışılmaz. Ailenin annesi de, babası da, kız çocuğu da çalışıyor. Yani evin erkek çocuğu dışında herkes kendi parasını kazanabiliyor.

Akşam yemeğinin yenilebilmesi için ya koalisyon olacak ve tüm ailenin bireyleri üzerine düşen sorumluluğu ve görevin yerine getirecek. Ya da faşist bir yönetim olacak yani, sadece kendi düşüncesinin doğru olduğuna inanan ve diğer aile fertlerinin düşüncesine saygı duymayan hatta diğer aile fertlerinin de kendisi gibi düşünmeye zorlayacak.

Sorun şu;

Akşam yemeğinde baba, sadece balık istiyor ve masada başka bir şey olursa evi terk edeceğini söylüyor. Hatta masada makarna olursa eşinden boşanacağını, çocuklarını nüfusundan düşüreceğini söylüyor.

Anne ise akşam yemeğinde masada sadece sebze olmasını, aksi takdirde evi terk edeceğini ve sahibi olduğu evi satarak, diğer aile bireylerini sokağa atacağını söylüyor.

Evin kızı ise bambaşka bir görüşe sahip. Kendisi vejetaryen olduğu için masada sadece salata ve sebze olmasını kabul edebileceğini, balık ya da başka bir hayvanın eti masaya gelirse evi terk ederek, yurtdışına yerleşeceğini söyler.

Daha da beteri evin işsiz oğlundan gelir. Masada sadece pizza olacak, eğer masada sebze, salata ya da balık olursa evi terk edeceğini ve dağa çıkarak terörist olacağını söyler.

Ailede durum tespiti yapalım: Ya uzlaşılacak ya da aile dağılacak ve dağılan bu ailede her birey zarar görecek. Kendini en güçlü sayan baba dahi zarar görecek.

Çözüm şu;

Koalisyon ve demokrasi... Koalisyonu anladık da demokrasi ne idi ? İlkokulda öğrendiğimize göre demokrasi, halkın kendi kendisini yönetmesi idi. Halk oy verir, temsilcisini seçer, temsilci de, aldığı oyun hakkını vererek yönetir, ama yönetirken de, azınlığın hakkını korur, zira azınlık hakkının korunması olmazsa olmazdır, aksi halde azınlık ezilmiş olur, eşitlik bozulur.

Tekrar ailemize dönelim.. Eğer bu ailenin dağılmamasını, kimsenin aç kalmamasını ve aile huzurunun bozulmamasını istiyorsak başka bir çözüm gelmiyor aklıma. Anne ve çocuklar veya anne ve baba birleşip bir koalisyon oluşturacaklar ve aileyi yönetecekler, bu yönetimde de azınlık hakları yani birleşilerek elde edilen gücün karşısındakini ezmemesi, dolayısıyla eşitlik ilkesi temel prensibinden başlayarak, herkesin kısmi fedakarlıklarla ortak faydaya erişmesi. Benim koalisyon ve demokrasiden anladığım bu.

Şimdi sıra geldi tarafını belli etmeye. Benim oyum vejetaryen olan kızdan yana, 1 Kasım da oyumu evin kızına vereceğim. Umarım tek başına iktidar olmaz ve evdeki huzur bozulmaz. Şimdi sandığa gittiğinde herkes kendine yakın olana, görüşü örtüşene oy versin. Bazılarınız balık, bazılarınız pizza, bazılarınızda sebzeye oy verirse ve oy dağılımı birbirine yakın olursa bu aile dağılmaz.

Tabi aile fertleri koalisyon yapmayı becerip bir de demokrat olabilirse; mesela baba sadece balık yese ama masadaki diğer yemeklere ses çıkartmasa. Hatta kızının salatasından bir miktar alarak balık, salata menüsü yapabilse. Evin oğlu pizza yese ama diğer yemeklere sadece kendisine teklif edilmeme şartıyla onay verse. Anne sebze yemesem de olur, kızımla salatayı paylaşabilirim dese.

Belki bu çözümü bulurlarsa, kalan yemekleri komşuları ile de paylaşabilirler ve apartmana olumlu bir yaklaşımla hayat vermiş olurlar.

Şimdi ben anlamıyorum, koalisyon niye kötü bir şey olsun ki…

Sevgilerimle,

Gonca Ergün


bottom of page