top of page

Mücella


Mücella, Nazan Bekiroğlu’nun okuduğum ilk kitabı. Ciddi bir okuyucu kitlesi olan, kitapları ilgiyle takip edilen bir yazarı geç keşfettim.

Kitabı okumam biraz uzun sürdü. Hem benim önceliklerim ve zaman yönetimi sorunum buna sebep oldu hem de kitabın dili. Uzun ve devrik cümleler, geniş paragraflar ve detaylı betimlemeler. Betimlemeler çok başarılıydı aslında, hikayenin geçtiği her kareyi gözümde canlandırabildim.

Kitap adından da anlaşılacağı üzere Mücella’nın hayatını konu alıyor. Mücella 1920-1970 yılları arasında Türkiye’nin kuzey kıyısında, Karadeniz’de hatta Rize de yaşayan bir kadın. Mücella’nın genç kızlıktan, yetişkin bir kadın olmasına ve hatta yaşlandığını fark etmesi ve tüm deneyimlerine bu kitapta şahit oluyoruz.

Türkiye’de doğan, büyüyen ve yetişen birçok kadın Mücella’da kendinden bir şeyler bulacaktır. Mücella’nın, etrafımdaki birçok kadın gibi, çevre bakısı, namus dayatması ve tüketilen hayatını okurken çoğu zaman içi burkuluyor insanın. Sıradan bir hayatı okuyorsunuz aslında Mücella’da ama çok ders var çıkartılacak. Çok nasihat var satır aralarında.

Okumanızı tavsiye edeceğim güzel bir kitap, Mücella…

Sevgilerimle

Gonca Ergün


bottom of page